Yargı süreci boyunca görevini devreden ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Mısır için kayıtsız olarak ajanlık yapmakla suçlandı!

T24 Dış Haberler

ABD’de federal savcılar, önceki iddianamenin yerine geçen yeni bir iddianame hazırlayarak geçici olarak görevi devretmek zorunda kalan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’i Mısır hükümeti için kayıtsız olarak ajanlık yapmakla suçladı. 

Türkiye karşıtı söylemleriyle sık sık Türkiye’de de gündeme gelen New Jersey Senatörü, şu ana kadar istifa çağrılarına kulak tıkadı. Menendez’in yozlaşma nedeniyle yargılanmasına gelecek mayıs ayında başlanacak. 

Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunulan genişletilmiş iddianamede Menendez, Yabancı Ajanlar Kayıt Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor. Bu yasaya göre “yabancı bir ülkenin prensipleri için ajanlık yapan” kişilerin ABD devletine kendini bildirip kaydettirmesi gerekiyor. 

Menendez, Kongre üyesi olduğu için bu kaydı yaptırması yasaktı.

İddianamede komplonun 2018 Ocak ile 2022 Haziran arasında meydana geldiği belirtiliyor. İddiaya göre Menendez, eşi ve iş insanı Wael Hana, 2019’un Mayıs ayında Menendez’in Senato’daki ofisinde Mısırlı bir istihbarat yetkilisiyle bir araya geldi.

İddianameye göre bu görüşmede 2015’te Mısır’ın ABD yapımı Apache helikopter kullandığı bir saldırıda ağır yaraladığı ABD vatanadaşı hakkında konuştular. İddianamede bazı Kongre üyelerinin bu olay nedeniyle Mısır’a bazı askeri yardımların yapılmasına karşı çıktığı ifade edildi. 

İddianamede yer alan bilgilere göre Mısırlı yetkili, görüşmeden sonra Hana’ya “Menendez bunu hallederse çok rahat edecek” diye mesaj attı. Hana’nın “Oldu say” diye yanıt verdiği ifade edildi. 

Yeni iddianame, Menendez ve eşi, üç iş insanından ABD dış politikasını etkilemeleri için rüşvet almakla suçlandıktan haftalar sonra gündeme geldi. İddianameye göre Menendez, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak Mısırlı yetkililere yardımcı olmak için çeşitli adımlar attı. İddiaya göre Menendez, Senato’dakilere gizli bir mektup yazarak Mısır’a yapılacak 300 milyon dolarlık yardımdaki blokajın kaldırılmasını istedi.

Menendez’in evinde yapılan aramada bulunan altın külçeler ve gizli nakit para bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x