Yağışların Azalması ve Aşırı Sıcaklık Sonucunda Van Gölü’nde Sular Ciddi Oranda Çekildi

Küresel iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olan kuraklık, ülkemizde etkisini göstermeye devam ediyor. Son yıllarda yağışlardaki azalma ve aşırı buharlaşma, göllerde suların çekilmesine sebep oldu. Dünyanın en büyük sodalı gölü konumunda bulunan Van Gölü’nde yaşanan değişim de fotoğrafçı Ferzende Coşar tarafından görüntülendi.

1700 metre rakımda bulunan Türkiye’nin en büyük gölü, Van Gölü’nde suların çekilmesiyle yaklaşık 30 yıl önce Erciş’in sahiline yapılan iskele karaya çıktı.

Bölgede 30 yıldır fotoğrafçılık yapan Ferzende Coşar, 15 yıl önce çektiği kareyi aynı mevkide tekrar çekti.

Çekilen ilk karede su altında olan bölgede artık otların çıktığı görüldü.

Coşar, ‘Fotoğraf arşivime baktığımda daha önce çektiğim ve bugün çektiğim fotoğraflarda çok fark var. Van Gölü’nün su seviyesi oldukça düşmüş. Özellikle bu alanda çektiğim fotoğraflar ile bugün bu alandaki duruma baktığımda tehlikenin boyutlarını görebiliyorum. dedi.

“Bu bölgede göle giriliyordu”

Gemişte iskelenen tekneler tarafından kullanıldığını söylenen ifade eden fotoğrafçı, ‘Bölgeyi gezerken daha önce görünmeyen mikrobiyalitler ve tarihi mekanlar su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıktı. Bu alanda balık avlanıyor ve göle giriliyordu. Bu bölgede bulunan iskelede tekneler vardı. Şimdi baktığımda bu alan tamamen otlarla kaplanmış durumda. Temennimiz bol bol yağışın olması ve su seviyesinin eski haline gelmesidir’ diye konuştu.

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş da gölde hızla su kaybı yaşandığına dikkat çekti.

Akkuş, ‘Van Gölü, dünyanın en büyük sodalı gölü, ülkemizin de en büyük gölünü oluşturuyor. Yani yaklaşık 500 kilometrelik kıyı uzunluğuyla beraber adeta bir deniz gibi. Son yıllarda ülkemizde görülen küresel iklim değişimine bağlı olarak Van Gölü hızla su kaybediyor ve kimi yerlerde kıyı çizgisi kilometrelerce geriye doğru gitti. Havzanın kar yağışı almaması şunu gösteriyor Van Gölü çekilmeye devam edecek.’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x