Mehmet Şimşek: “Geriye Dönük Enflasyona Değil, Geleceğe Dönük Enflasyona Bakmamız Lazım”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı TV yayınında ekonomiye dair önemli değerlendirmeler yaptı. Enflasyonda, IMF’in de son görünümde tavsiye ettiği iddia edilen ‘beklenen enflasyona’ değinen Şimşek, TCMB’ye tereddütsüz destek verdi. Emekli maaş zamlarına da değinen Şimşek, emekli, memur, işçiyi ‘enflasyona ezdirmeyeceklerini’ söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında yaptığı açıklamalarda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yurt dışı yabancı yatırımcı toplantılarına değinen Şimşek, Türkiye’ye yönelik algıda büyük değişiklikler olduğunu ve yabancı ilgisinin büyük olduğunu belirtirken, ‘Bizim programın ana hedefi sürdürülebilir yüksek büyüme, hedefe ulaşırken fiyat istikrarı, yani enflasyonun düşük tek hanelere düşürülmesi, rezerv birikimi ve KKM’den çıkış gibi, birbirini destekleyen bütüncül bir yaklaşım var’ ifadelerini de kullandı.

Şimşek: “TCMB’deki ekip çok güçlü, güvenim tam, o konuda tereddüdüm yok.”

Şimşek, TCMB’de değişen yönetime ve ekibine ‘tereddütsüz’ destek verirken, ekonomi programının kalıcı bir düzeltme içerdiğini belirtti. ‘Hem parasal, hem miktarsal, hem seçici kredi sıkılaştırmasına gittik, bunu destekleyecek gelir politikalarını ortaya koyduk’ diyen Şimşek, ‘Bir yıl sonraki enflasyonu çıpalayacak, onu bir şekilde yatırımcıları ikna edecek bir para politikası duruşuna geçeceğiz dedik ve o noktada gerekeni yaptık’ dedi.

Şimşek: Rezervlerde artış piyasa koşulları elverdiğince sürecek.

Şimşek, yapısal reformları bir takvime bağladıklarını ve öngörülebilir durumda olduğunu belirtirken, küresel faizlerdeki yüksek seviyelerin burada bir süre daha kalacağının öngörülmesinin Türkiye için dezavantaj olduğunu belirtti. ‘Para politikası gecikmeli devreye giriyor, bugün aldığımız tedbirlerin etkisi aylar sonra kendisini gösteriyor, sonuçlarını almamız zaman alacak’ diyen Şimşek, TCMB’nin ortaya koyduğu bazı makro ihtiyati tedbirler olduğunu, rezerv birikiminin sürdüğünü, 22 milyar doların üzerinde artışla net rezervlerde de ciddi artış olduğunu ve piyasa koşulları elverdiğince süreceğini vurguladı.

Şimşek: “Doların güçlenmesi aleyhimize, çünkü euro bazında mal satıp ham maddeyi dolarla alıyoruz.”

Dolardaki güçlenmenin de Türkiye’nin aleyhine olduğunu belirten Şimşek, euro bazında satıp, ham maddeyi dolarla alan bir ülke olduğumuza değindi. Şimşek, ‘Aylık bazda enflasyonda ciddi momentum kaybı başlayacak’ diyerek dikkat çekerken, İsrail-Filistin çatışmasının geçici olumsuz etkisinin olabileceğini de belirtti.

Şimşek: “TL’nin bu saatten sonra kalıcı olarak değer kaybı için bir sebep kalmayacak, reel faiz patikasına girmiş durumdayız.”

Şimşek, Nebati’yi andıran bir TL vurgusu da yaptı. Önceki Bakan Nureddin Nebati’nin ‘TL’nin değer kaybedecek yeri kalmadığı’ açıklaması sonrası TL’de değer kaybını sürdüğü görülmüştü. Şimşek de ‘TL’nin bu saatten sonra kalıcı olarak değer kaybı için bir sebep kalmayacak, reel faiz patikasına girmiş durumdayız’ dedi. Reel faiz, piyasa faizlerinin enflasyon üzerinde olduğu durum oluyor.

Şimşek: “Geriye dönük enflasyona değil, geleceğe dönük enflasyona bakmamız lazım.”

Geçen haftalarda IMF’in de görünüm raporunda değindiği iddia edilen tavsiyesine benzer şekilde, Şimşek, ‘Geriye dönük enflasyona değil, geleceğe dönük enflasyona bakmamız lazım’ dedi. 

Bakan Şimşek, ‘Yapısal reformlar yapıyoruz, siyasi belirsizlik kalmadı, önümüzde bu programı uygulayacak 4,5 yıldan fazla zamanımız var’ ifadeleri dikkat çekerken, petrol fiyatları üzerinden enflasyon tahminlerinde ‘kuru serbest bıraktık’ ifadesini kullandı.

Şimşek: “Esas yıllık bazda kalıcı yüksek dozda dezenflasyon Haziran’dan itibaren başlayacak.”

Şimşek, enflasyonda düşüşün ‘Haziran’dan itibaren başlayacağını’ belirtti. ‘Altını çizmek istiyorum, enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürmekte hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız kararlı, çünkü enflasyon yüksek, sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük engeldir’ diyen Bakan Şimşek, ‘Geçmişte hükümetlerimiz enflasyonu tek haneye düşürdü ve uzun süre orada tuttu, ülkemizin kalkınmasına ivme kazandırdı, önümüzdeki dönemde aynı kararlılığı göstereceğiz, sadece sonuçları göstermemiz biraz zaman alacak’ dedi.

Şimşek: “Emekliye yönelik düzenlemede bütçe imkanlarını sonuna kadar zorladık.”

Şimşek, emekliye yönelik düzenlemede bütçe imkanlarını sonuna kadar zorladıklarını, ödemenin kararlaştırıldığını ve emekli, memur, işçi, bütün çalışanları ‘enflasyona ezdirmeyeceklerini’ vurguladı. Gelecek dönemde emeklileri önceliklendireceklerini ama enflasyonun tek haneye inmesi için politikanın uyumlu olması gerektiğini söyledi. 

‘Diğer türlü bir sarmala giriyorsunuz, bu kısır döngüyü kırmamız lazım, bu kısırdöngüyü para politikasını rasyonelleştirerek, mali politikası ile yapacağız’ diyen Şimşek, emekli zammı için de ‘Rutin olarak yılın başında imkanlara bakılıp karar verilecek’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x