Gönlüm rahat, Ayşe Hanım’ın kazanması için çalışacağım

Yılmaz Büyükerşen, 25 yıldır kesintisiz sürdürdüğü Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mart ayında veda edecek. Geçenlerde adaylıktan çekildiğini duyurdu, yerine belediyenin Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’yi önerdi. Büyükerşen, bu şaşırtıcı hamlesine kadar geçen süreçte neler yaşandığını SÖZCÜ’ye anlattı:

■ Adaylık için müracaat etmeyecektim. İl başkanımız adaylık başvurusunun yapılacağı son gün Özgür Özel’e telefon etmiş, “Bizim belediye bakanlarımızın hiçbirisi başvurmadı” demiş. Özel, benim, Ahmet Ataç’ın, Kazım Kurt’un hemen bulunduğumuz görevler için adaylık başvurusunda bulunmamızı istemiş. İl başkanı bize telefon ettiğinde, “Yeni genel başkanımızın bildiği vardır” deyip saat 16.45’te başvurularımızı yaptık. Genel Başkan’ın talimatıyla başvurdum. Müracaatımız yaptık fakat günler geçti bizim hakkımızda hiçbir duyuru yapılmayınca Özgür Bey’e telefon ettim “Ne oluyor?” diye sordum. “Ankara’ya gelirseniz görüşelim” dedi.

AÇIKÇASI CANIM SIKILDI

■ Bunun üzerine Ankara’ya gittim. Karşılıklı oturduk. Anladım ki beni istemiyorlar. İşte “Yaş meselesi” diyor, “Anket yapacağız” diyor. Açıkçası bunlara da canım sıkıldı. Beni 25 yıldır tanımadınız da anketle mi belirleyeceksiniz? Bunu demedim ama aklımdan geçti.

■ Bana, “Yerine aday gösterebileceğin biri var m?” dedi, bu şekilde yaklaştı. “Var” dedim. “Gösterebileceğimiz kadın aday var mı?” diye sorunca belediyemizin Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce’nin adını verdim. Kendisi köy kökenli, hukuk fakültesini bitirmiş, Ağır Ceza Hakimliği yapmış bir kişi olduğunu anlattım. 8 yıldır kendisinin belediyede bulunduğunu, 5 yıldır genel sekreterlik yaptığını belirttim. Eşi de saygın bir hukukçuydu. Bütün belediye bürokrasisine, yeni baştan hak hukuk adalet nedir öğretti. Vatandaşların haklarının yenmemesi konusunda da dikkat göstermesi benim ayrıca dikkatimi çekti. Belediyeciliği öğrendi benim yanımda. Çok saygın bir kadın.

■ Eskişehir’e dönünce, Ayşe Hanım’ı çağırdım, “Beni başkan adayı yapmayacakları anlaşılıyor. Seni aday gösterelim” deyince tereddüt etti. “Yanında ben varım, her türlü yardıma hazırım. Seçilebilmen için her türlü destekte bulunacağım” dedim. Benim dışımda Tepebaşı ve Odunpazarı belediye başkanları da yanında olacak. Onlarla da görüştüm “Biz de destekleriz” dediler.

■ Gönlüm rahat, ferah olarak belediye başkanlığına Ayşe Hanımın seçilmesini destekliyorum. Eskişehirliler önce bir şaşkınlık geçirdi ama tanıdıkları için “İnşallah kazanır” dediler. Ben de herkese onun kazanması için çalışacağımı söylüyorum.

Yılmaz Hocamız ile çalışmak bir okul gibi

Ayşe Ünlüce, hukukçu bir isim. Ağır Ceza Mahkemesi üyesiyken görevinden ayrıldı. Eşiyle birlikte avukatlık bürosu açtı. Sonra belediyeye 3 yıl hukuk müşavirliği yaptı. 5 yıldır da genel sekreterlik görevini yürütüyor. Ayşe Ünlüce, “Yılmaz Hocam, son zamanlarda hep ‘Eskişehir’e kadın aday yakışır” diyordu. Ancak böyle bir adayın ben olacağım hiç aklımdan geçmemişti” diyor. Ayşe Ünlüce, aday gösterilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtiyor, “Yılmaz Hocadan sonra Eskişehir’in yine emin ellerde olacağını” belirtiyor, hak, hukuk, adaletten ayrılmayacağını belirtiyor. Ayşe Hanım, siyasi birisi değil. Avukatlık döneminde kadın hakları komisyonu başkanlığı yaptı, baroda görev aldı. Adaylığının sevinçle karşılandığını anlatan Ayşe Ünlüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖRNEK BELEDİYE OLACAĞIZ

“Yılmaz Hoca ile çalışmak bir okul gibi. Kendisinden çok şey öğrendim. Onun belediyecilik anlayışını daha da ileriye götürmeyi hedefliyorum. Bunlar arasında çok önem verdiğimiz kırsal kalkınma da var. İlimizi deprem afetine karşı daha dirençli hale getirmek için planlanan çalışmaları yaygınlaştıracağız. Sokaklarımızın dar olması nedeniyle bisiklet yollarına ağırlık vereceğiz. Elektrikli otobüsler çalıştırıp havası daha temiz bir Eskişehir için çabamız olacak. Çevre konusunda belediyemiz hep duyarlı oldu. Bu duyarlılığımız devam edecek.

İkinci Çukurova gibi olan Sakarya Vadisi bölgemiz ne yazık ki madenciler tarafından yok ediliyor. Bunun mutlaka önüne geçeceğiz. Yılmaz Hocamızın deneyimlerinden de her zamlan yararlanacağız. Belediyemiz önceden olduğu gibi bundan sonra da yeni adımlarımızla örnek olmaya devam edecektir. Seçimi kazanacağıma inanıyorum. Eskişehir halkına hizmet etmek benim için büyük bir gurur olacaktır. Belediyemiz hak, hukuk, adaletle yönetilecek, insanlar arasında ayrım olmayacaktır. Buna söz veriyorum.”

Bir eli Eskişehir’de, bir eli tüm başkanlarımızın üzerinde olacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, X hesabından yaptığı paylaşımda, 31 Mart seçimleri için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığından çekilen ve Ayşe Ünlüce’ye destek veren mevcut belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür etti. Özel paylaşımında, “Bozkırın ortasında bir cennet, Anadolu’da bir Avrupa kenti yaratan, 25 yıl büyük bir özveriyle yönettiği Eskişehir’i bugünkü haline getiren ve bayrağı 54 yaşında bir kadın adaya Sayın Ayşe Ünlüce’ye devreden hocamız Yılmaz Büyükerşen’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Büyükerşen’in bundan sonra bir elinin Eskişehir’de bir elinin de Türkiye’deki tüm sosyal demokrat belediye başkanlarının üzerinde olacağını belirten Özel, birlikte çalışmaya ve engin tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x