Putin’in “Kıyamet Silahı” yeniden gündemde: Poseidon korkusu

Rusya’nın geçtiğimiz yıl 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana en korkulan senaryolardan biri de nükleer silahlar ve olası nükleer savaş konusu.

Emekli Rus General Yevgeny Buzhinsky’nin dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e test aşamasındaki “Kıyamet silahı” Poseidon için çağrı yaparak, “Bu silahı kullan” demesi İngiltere’de tartışma yarattı. Söz konusu silahın özellikle İngiltere’de endişe yaratmasının sebebi ise savaşın başında bu yana Moskova’ya yönelik en sert tavrı ve yaptırımları uygulayan Londra’nın emekli general tarafından hedef gösterilmesi.

Buzhinsky, dün yaptığı açıklamada, söz konusu silahın İngiltere’yi yok edebileceğini söylemişti.

Henüz test aşamasında olduğu bilinen ve ara ara yaratacağı korkunç yıkım nedeniyle Batı medyasının gündemine gelen Poseidon’un yüzlerce metre boyutunca radyoaktif tsunami yaratabileceği ve bir kıyı şeridini yok edebileceği ifade ediliyor.

Kullanılması halinde Londra’da milyonlarca insanın ölümüne sebep olacağı konuşulan silah için İngiltere merkezli Daily Mail, uzmanlarla konuştu.

Şimdi de uluslararası askeri uzmanlar Putin’in sualtı füzesinin gerçekten de İngiltere’nin kıyı kentlerini yok edebileceği, radyoaktif tsunamilere neden olabileceği ve Londra’da milyonlarca insanı öldürebileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlar Rusya’nın Poseidon’un Eyfel Kulesi yüksekliğinde dev dalgalara yol açacağı ya da tüm ülkeyi yok edeceği iddialarını reddederken, böyle bir nükleer saldırının etkilerinin yine de “yıkıcı” olacağını söylüyorlar.

Hiroşima’ya atılan bombadan 130 kat güçlü

Poseidon, Putin tarafından 2018 yılında duyurulan dört yeni nesil silahtan biriydi. Rus medyasına göre, “Kıyamet Silahı”nın burnundaki nükleer savaş başlığını iki megatonluk bir güçle – Hiroşima’ya atılan bombadan 130 kat daha büyük- patlamadan önce su altında 10 bin kilometreye yakın bir mesafe kat edebiliyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir