Piyasa Bağımsızlığı: Kripto Yatırımcısı, Korkuya Alıştı mı?

Son zamanlardaki kripto krizlerinin eskisi kadar piyasayı negatif etkilemediği görülüyor, bu durum kripto yatırımcısının korkuya alıştığının bir göstergesi mi?

Kripto ekosisteminin geçmiş zamanlarını ele aldığımızda, haber etkilerinin günümüze oranla çok farklı olduğunu görüyoruz. Piyasanın önceki süreçte haberlere bu kadar bağlı gitmesi, Bitcoin (BTC) fiyatını da büyük bir oranda etkiliyordu. Bu durumu günümüz piyasası ile kıyasladığımızda aradaki farklar göze çarpıyor. Son bir haftalık zaman diliminde Binance’in sistemsel problemleri ve Binance CEO’su CZ’ye dava açılması gündemde büyük yer edindi. Kripto borsalarının lideri, böylesine bir zarar görmüşken piyasanın bu durumu minimum şekilde fiyatlaması şaşırttı.

Geçmiş dönemdeki krizlerin etkileri, birçok kripto verisine tamamiyle yansıyordu. Günümüze bakıldığında ise olumsuz etkiler gözlemlenmeye devam ediyor. Fakat önceki süreçlere oranla bir piyasa bağımsızlığı söz konusu. Özellikle Binance taraflı krizlerden çok kısa bir süre sonra BTC’nin yakın zamanlı zirve değerine ulaşması bunun bir göstergesi oldu.

Geçmiş Dönemlerdeki Krizlerin Piyasaya Etkileri

Kripto paralar tarihinde birçok kriz gözlemlendi. Her kriz, sektörde, piyasada ve kripto yatırımcısında farklı izler bıraktı. Kripto endüstrisinin temel taşlarından olan yatırımcı psikolojisi, tüm krizlerde başrol görevini üstlendi. Yetkili isimlerin BTC ve sektör taraflı olumsuz söylemleri, düzenleyicilerin yaptırımları, kripto madenciliğinin yasaklanması, kripto borsaların kapatılması gibi birçok durum söz konusu oldu. Her krizin kendi içinde ayrı bir etkisi gözlemlendi. Yaşanan krizlerin en önemli ortak noktalarından biri de “BTC fiyatının çöküşüydü“. Özellikle bir zamanın en güçlü kripto para borsalarından FTX’in batması, kripto tarihinin en büyük düşüşlerinden birine imza atmıştı.

FTX’in İflas Duyurusu

Haber bazlı en büyük BTC fiyat değişikliklerinden biri FTX borsasının iflasını duyurmasından sonra gerçekleşmişti. FTX’te sorunların patlak vermesiyle piyasa düşüş eğilimine geçmişti. O zamanlar için giderek popülerlik kazanan, sponsorluk anlaşmaları imzalayan ve büyük bir topluluk kitlesi elde eden FTX, milyarlarca dolar finans havuzu yaratmıştı. FTX’te giderek artan likidite sorunları, sistemsel problemler gibi pek çok unsur kripto yatırımcısını korkuya boğdu.

Olayların üzerinden çok zaman geçmeden FTX’ten gelen iflas bildirisi, kripto piyasasını çöküşe sürükledi. BTC fiyatının 21.470 dolardan 15.560 dolara gelmesiyle yaşanan yüzde 28’lik değer kaybı, kripto tarihinin en büyük düşüşlerinden biri oldu.

FTX İflasının Yarattığı Korku Seviyesi

Finans piyasalarının başlıca kriterlerinden olan yatırımcı psikolojisi, bu krizler sonrasında büyük rol üstlendi. Kripto piyasası için geçerli olan “Fear and Greed Index’i” (Korku ve Açgözlülük Endeksi) inceleyelim. Fear and Greed Index; yatırımcıların açgözlü yoksa korkmuş mu hissettiğini belirlemek için bir dizi farklı trendi ve piyasa göstergesini analiz ederek sonuçları 0 puan aşırı korku, 100 puan ise aşırı açgözlülük şeklinde raporlayan bir gösterge.

FTX krizinin etkisiyle “Fear and Green Index” seviyesi 21’e ulaştı. Piyasası ciddi şekilde korkuya boğan bu olay, kripto yatırımcılarının bir süre piyasadan uzak kalmasına yol açtı.

SEC’in Kraken’e Dava Açması

Kripto tarihindeki büyük düşüşlerden bir diğeri de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), kayıt dışı menkul değer sunduğu sebebiyle kripto para borsası Kraken’e dava açması oldu. SEC, Kraken’in kayıt dışı menkul kıymet sunduğu suçlamalarıyla hizmetlerini kapatıp, yetkili kuruma ceza ödemesi gerektiğini bildirmişti.

Kaos zinciriyle beraber BTC tarafındaki büyük düşüş başlamış oldu. 23.400 dolardan 21.230 dolara düşen BTC çok kısa süre içersinde, yüzde 9,27’lik bir düşüşe imza attı. SEC-Kraken gerginliğinin yol açtığı bu düşüş, kripto tarihindeki en büyük düşüşlerden biri olarak yer aldı.

SEC-Kraken Savaşının Yarattığı Korku Seviyesi

Bir süredir yükseliş ile devam eden kripto piyasası, SEC’in Kraken’e hamle yapmasıyla düşüşe başlamıştı. Fear and Greed Index’in 65’li seviyelerden 48’li seviyelere düşmesi, yatırımcılarda oluşan panik ve korku havasını net bir şekilde belli ediyordu.

Terra’nın (LUNA) Çöküşü: BTC Yüzde 56 Düştü!

Bir zamanların en iyi çıkış yapan ekosistemlerinden LUNA, kendi stablecoin’i olan UST’nin depeg olmasından sonra çöküşe geçti. Stablecoin sorununun, sektör için ne kadar önemli olduğunu gösteren LUNA, yalnızca kriptoyu değil farklı finans piyasalarını da vurdu. LUNA krizi, kripto ekosisteminde ciddi korku yaratarak BTC’yi ve altcoin’leri deriniden sarsmışt.

UST’nin stabilliğini kaybetmesi, ekosistemde oluşan panik havası, LUNA yetkililerinin ilgisiz tavırları derken kripto piyasasının çöküşe sürüklenmesi başladı. Yaklaşık olarak 40.000 dolar seviyelerinden 17.550 dolar seviyelerine düşen BTC, yüzde 56,13’lük bir düşüş sergileyerek, kripto tarihinin tozlu sayfalarında dahil oldu. LUNA krizi, sadece topluluk bazlı sorunları değil, stablecoin’leri ve çeşitli ekosistemleri derinden yaraladı.

Günümüzdeki Krizlerin Piyasaya Etkileri

BTC, 15.600 dolar seviyesini test etmesinden sonra büyük bir yükseliş trendine başlamıştı. Bu yükseliş trendi boyunca gelen Fud haberler, önceki dönemlerdeki kadar kripto piyasasını sarsmadı. Son haftalardaki iştahlı alıcıların Fud haberleri önemsemeden BTC fiyatını yukarı çekmesi, piyasa yapısında değişikliğe gidildiğine dair bir işaret.

Yakın zaman dilimindeki krizleri ele alırsak, Binance’in teknik problemleri ve CZ’ye CTFC tarafından dava açılması olayları karşımıza çıkıyor. İki günlük süreç boyunca BTC’nin yalnızca yüzde 5,18’lik bir düşüş göstermesi kripto yatırımcılarının “korkuya alıştığına dair” en net kanıtlardan biri oldu.

Binance taraflı çarpıcı gelişmeler doğrultusunda yüzde 5,18’lik düşüş yaşayan BTC, çok hızlı bir şekilde ayağa kalkarak yüzde 9.55’lik bir yükselişe imza attı. Geçtiğimiz süreçlerde Fud haberlerin etkileri devam ederek daha derin düşüşlere yol açıyordu. Günümüze bakıldığında ise bu düşüşler kısa süreli olup, ardından da büyük yükselişleri getirmiş halde.

Binance taraflı negatif haberler “Fear and Greed Index’te” çok az bir düşüşe yol açtı. Genel tabloda bu veriyi değerlendirecek olursak, iki günlük kriz aralığında yalnızca 64 seviyelerine düşüp, oradan da yukarı yönlü ilerlemesi kripto yatırımcılarının bazı durumlara artık alışmış olduğunu ve bu durumların kripto ticaretini eskisi kadar etkilemediğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir