Motosikletlilerin işlediği suçlarla mücadele yöntemleri neler olabilir?

Feramuz ERDİN

Son zamanlarda motosikletle işlenen cinayetler ve suçlarda artış gözlemlendi. Oysa motosikletler sadece günümüzde değil, suç örgütleri tarafından, belki de ilk piyasaya sürüldükleri zamandan beri kullanılan araçlardır.

FARKINDALIK YENİ AMA YÖNTEM ESKİ

Hatırlanacak olursa, ağır cezalık organize bir suç olarak tanımlanana kadar motosikletli kapkaç çeteleri büyük şehirlerde özellikle kadınları hedef almıştı. Kapkaça direnen bazı kadınlar yaralanmış ve hatta bazıları motosikletin pesinden sürüklenerek hayatını bile kaybetmişti.

SUÇLULARA KOLAYLIK SAĞLIYOR

Motosikletler hareket kabiliyetleri nedeniyle günümüzde özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde en çok tercih edilen ulaşım araçlarından birisidir. Kıvrak hareketlerle yoğun trafikte adeta yağ gibi akıp giderler. Dar sokaklar, bariyerler ve hatta kaldırımlar dahi onlar için bir engel değildir.

Motosikletler işte bu özelliğinden dolayı suçlular açısından da ideal bir kaçış aracıdır. Tek ve kolayca gizlenebilecek bir plakaya sahip olmaları, yüzü tamamen kapatan bir kask ile kullanılmaları ve hızlı kaçabilme gibi özellikleri bu araçları suç işleyenler için cazip hale getirmektedir. Suçta kullanılan çoğu araçların çalıntı olduğu düşünülecek olursa, motosiklet çalmanın daha kolay olması onları bu açıdan da tercih sebebi yapmaktadır.

MOTOSİKLETLİ KATİLLER

Genellikle organize suç örgütleri tarafından kullanılan bu yöntem ile işlenen birçok cinayetin varlığı kamuoyuna yansımıştır. Bir anda beliren motosikletli şahıslar şarjörlerini hedeflerinin üzerine boşalttıktan sonra saniyeler içinde kayıplara karışabilmektedir. Hız ve çevikliklerinden dolayı fiziki olarak saniyeler içinde peşlerine düşmek neredeyse imkansızdır. Bu gibi olaylar ancak takip sonrasında aydınlatılabilmektedir.

YUNUSLAR

Kamuoyunun gözünde polisten ayrı bir yerde konumlandırılan Yunuslar, aslında motosikletli kolluk devriye birimleridir. Bu birim, aynı suçluların izlediği yöntemi kullanarak olaylara hızlı, çevik ve anında müdahale etmek üzere kurulmuştur. Sürekli birkaç ekip halinde gezmeleri bilinçli bir planlamadır. Bir müdahale veya kovalamaca anında onlara üstünlük sağlar. Bu arada İstanbul’da bu birim kurulurken ilk sürüş eğitimi alanlardan birisi olduğumu da söylemeden geçmek istemem. İlk Yunus şehidimiz devrem Tarkan Biber’i de bu vesileyle rahmetle anıyorum.

KİRPİ KAPAN

Takip anında motosikleti durduracak en önemli donanımlardan birisi de kirpi kapanlardır. Kolluk personeli tarafından çevik bir hareketle, zamanında ve uygun şekilde yola serilen kirpi kapan kaçan motosikletleri yakalamada en geçerli yöntemlerden birisidir.

Motosikletle işlenen suçları aydınlatmadaki en etkili yöntem ise tabii ki elektronik güvenlik denetleme ağı, yani KGYS’lerdir. Şehrin her yerini anlık olarak izleyen akıllı kameralar ve yazılımlar suçluların takibi için polise avantaj sağlamaktadır. Bu konudaki yatırımların gecikmeden yapılması gereklidir.

SIRADA DRON VE ROBOTLAR MI VAR?

Gelişen teknolojiyi suça hızla adapte eden suçluların çok yakın bir gelecekte dron ve robotları da suçta kullanmaya başlamaları kimseyi şaşırtmamalıdır. Hatta kolluk yönetimi ve güvenlik üzerine çalışanlar bu konuya şimdiden kafa yormaya başlamalıdır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x