Kamyonda mahsur kalan göçmenler gazetecinin yardımıyla kurtarıldı

Fransa’da seyahat halindeki soğutmalı kamyonda bulunan 6 düzensiz göçmen BBC muhabirinin durumu yetkililere bildirmesi üzerine kurtarıldı.

Le Parisien’in haberine göre, düzensiz göçmenleri taşıyan Litvanya kayıtlı soğutmalı nakliye kamyonu Lyon’un kuzeyine 50 kilometre mesafede güvenlik güçleri tarafından durduruldu.
Yetkililer, şoförün ve kamyonda bulunan 4’ü Vietnam 2’si Irak vatandaşı 6 kadının gözaltına alındığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Soğutmalı nakliye kamyonun bulunmasında ve göçmenlerin kurtarılmasında BBC muhabiri Khue B. Luu’nun durumu yetkililere bildirmesi etkili oldu. 2019’da İngiltere’de bir tır kasasında 39 Vietnamlı göçmenin ölü bulunmasına ilişkin davayı takip eden Luu, o dönem tanıştığı kişilerden birinin kendisine telefon ettiğini ve seyir halindeki bir kamyonda Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isteyen 6 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştığını söyledi.

Luu, telefon görüşmesinin ardından kamyonun ne yönde hareket ettiğine, plakasına ve kayıtlı olduğu ülkeye dair hiçbir bilgi edinemediğini ancak Fransa’da olduğunu öğrendiğini belirtti.

Daha sonra kamyonda bulunan kadınlardan birinin de kendisi ile iletişime geçtiğini aktaran Luu, kadınların 10 saatten fazla soğutmalı kamyonda yolculuk ettiğini ve kamyonun varış rotasının dışına çıkmasıyla paniğe kapılarak kendisinden yardım istediklerini kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x