Kahve içmek kelliğe neden oluyormuş! 40 yıllık hatırın bilinmeyen 4 zararı

1- Cildinizi kurutabilir

Bir fincan lezzetli kahve sabahları sizi uyandırabilir ve sağlığınıza pek çok açıdan fayda sağlayabilir. Ancak bunu doğrudan yemekten sonra içmek vücudunuzun yiyeceklerden tüm besinleri almasına izin vermez ve demir emilimini yüzde 80 oranında azaltabilir. Vücudunuz yeterli miktarda demir alamadığında bu durum sizi çeşitli şekillerde etkiler ve bu zararlar ilk önce cildinizde görülmeye başlar. Normalden daha solgun ve kuru hale gelebilen cildinizde kırışıklıklar daha belirgin hale gelir.

2- Dişlerinizi sarartır

Yemekten hemen sonra kahve içmek vücudunuzun kalsiyum da dahil olmak üzere diğer temel mineralleri absorbe etme yeteneğini yavaşlatabilir. Doğal olarak saç ve deri yoluyla kalsiyum kaybederiz ve vücut onu ter ve idrarla dışarı atar. Kalsiyum kaybeden vücut kemiklerden ve dişlerden kalsiyum alarak vücuttaki işleyişi devam ettirmek ister. Bu da sonunda dişlerinizi kırılgan hale getirebilir ve diş etlerinizin tahriş olmasına neden olabilir.

3- Kötü kolesterol düzeyini artırır

Çeşitli araştırmalar, kahvede bulunan yağların vücudun kolesterolü düzenleme yeteneğini olumsuz yönde etkilediğini ve bu durumun kolesterolü yükselttiği tespit edildi. Normal şartlarda pek de kolesterol dostu olmayan kahveyi bir de yemeğin hemen peşine içtiğinizi düşünün.

4- Saçınızın dökülmesine neden olur

Gün içinde dengeli beslenseniz bile yemekten hemen sonra kahve içme alışkanlığı, sağlıklı beslenme çabalarınızı sabote ediyor olabilir. Çünkü yemekten hemen sonra bir fincan kahve içmek birçok önemli mineralin vücuttaki emilimini azaltır. Bu durum vücuttaki birçok soruna neden olabileceği gibi saçların dökülmesinde de başrol oynar.

Vücudunuz demirden yoksun olduğunda kanınızın, vücudunuzdaki saç büyümesini uyaran hücreleri onaran oksijeni taşıması zorlaşır. Bu da saç derinizin sağlığını etkiler ve sonunda saç dökülmesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x