Ev satın alanların kriteri değişti! Ev almak isteyenlerin ilk sorusu…

Ev satın almak isteyenler son dönemde yeni bir kriteri daha göz önünde bulunduruyor. Artık, evin içinde kiracı olmaması öncelik haline gelmeye başladı. Çünkü eski kiracıların ödedikleri kira, enflasyonla birlikte düşük kalıyor, kiracıların tahliyesi de yıllar sürüyor.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında büyüyen sorunlar, konut satışlarını da etkiledi. Ev almak isteyen birçok kişi, kiracıyı çıkaramama korkusundan dolayı, boş olan daireleri tercih etmeye başladı.

Star Haber’in haberine göre; İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Eski kiracıların ödediği kira bedeli düşük kaldı. Bu durum alıcıya cazip gelmiyor. Artık evin boş olması tercih ediliyor” dedi.

İLANLAR DURUMDAN ETKİLENDİ

Kiracısız satılık ev talebi internet ilanlarını da etkiledi. Artık ilanlarda emlakçıların ilk belirttiği kriter, dairenin kiracısız olması.

Emlakçı Fatih Gök, kiracılı bir ev satmanın artık mümkün olmadığını söyleyerek, “Kiracılar artık zorluk çıkartıyor. Ev sahibi olacak kişi de kiracılar uğraşmak istemiyor. Bu yüzden de ilk sorusu, ‘İçinde kiracı var mı?’ oluyor” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir