ABD siyasi tarihinde bir ilk: Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy görevden alındı

ABD’nin Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, oy çoğunluğu ile görevden alındı. 

ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy, yapılan oylama ile başkanlık görevinden alındı. Toplamda 216 üye McCarthy’nin görevden alınması yönünde oy kullandı. 

Görevden alma amacıyla yapılan 1910’daki oylama Joseph Cannon’un iktidarda kalmasıyla sona ermişti. McCarthy’nin görevden alınması ABD siyasi tarihinde bir ilk olma özelliğini taşıyor.

“McCarthy, partisi için yeterince ‘aşırı’ değil” 

Demokratlar, McCarthy’nin görevden alınmasını alkışladı. İlerici Rashida Tlaib, McCarthy’nin partisi için “yetersiz” olduğunu belirterek, “Sürekli olarak aşırılık yanlısı bir şekilde gündemi zorladı ancak kendi partisi tarafından adeta canlı canlı yenildi. Çünkü hala onlar için yeterince ‘aşırı’ değil” dedi. 

Tlaib ve McCarthy, bu yılın başlarında İsrail devletinin kurulması sırasında zorla yerinden edilen Filistinliler için bir anma etkinliği tartışmasında zıt düşmüştü. 

Cumhuriyetçiler, McCarthy’yi devirmek için oy verdi

Sekiz Cumhuriyetçi McCarthy’yi devirmek için oy verdi. 

Güney Carolina’dan bir temsilci olan Nancy Mace, X hesabından yaptığı paylaşımda oyununun “güven ve sözünü tutma” ile ilgili olduğunu belirtti. 

McCarthy’ye karşı oy veren diğer Cumhuriyetçiler arasında Andy Biggs, Ken Buck, Eli Crane, Matt Gaetz, Bob Good ve Matt Rosendale yer alıyor.

McCarthy’nin yerini kimin alacağı henüz belli değil. Steve Scalise, Tom Emmer, Jim Jordan ve Bryon Donalds konuşulan isimler arasında yer alıyor. 

 

 

 
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x